Duck Reinforced Gummed Tape Roll – 125 yd Length x 2.75″ Width – Kraft – Kraft Paper Backing – 8 / Carton – Brown
Additional information
| Brand | Shurtech Brands |
|---|---|
| Product Type | Filament Tape |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 60lb |
| Backing Material | Kraft Paper |
| Product Color | Brown |
| Product Material | Kraft |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Duck |
| Features | Reinforced |
| Manufacturer | Shurtech Brands |
| Product Name | Reinforced Gummed Tape Roll |
| Application/Usage | Shipping |
| Manufacturer Part Number | 964913CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Get the look of professional packaging with this gummed paper tape. High-quality adhesive creates a high-performance seal on your heavy-duty shipments without the worry of your box and the things inside being damaged. Advanced strength combined with its waterproof adhesive makes this tape incredibly reliable in all types of weather. Fiberglass-reinforced construction provides a 47 lb. per inch tensile strength for added peace of mind. Plus, the sturdy backing resists splitting or tearing to let you securely ship, package or move your boxes.</p> |
| Packaged Quantity | 8 / Carton |
| Tape Length | 125 yd |
| Tape Width | 2.75" |
Duck Reinforced Gummed Tape Roll – 125 yd Length x 2.75″ Width – Kraft – Kraft Paper Backing – 1 / Roll – Brown
Additional information
| Brand | Shurtech Brands |
|---|---|
| Product Type | Filament Tape |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 60lb |
| Backing Material | Kraft Paper |
| Product Color | Brown |
| Product Material | Kraft |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Duck |
| Features | Reinforced |
| Manufacturer | Shurtech Brands |
| Product Name | Reinforced Gummed Tape Roll |
| Application/Usage | Packing |
| Manufacturer Part Number | 964913 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Get the look of professional packaging with this gummed paper tape. High-quality adhesive creates a high-performance seal on your heavy-duty shipments without the worry of your box and the things inside being damaged. Advanced strength combined with its waterproof adhesive makes this tape incredibly reliable in all types of weather. Fiberglass-reinforced construction provides a 47 lb. per inch tensile strength for added peace of mind. Plus, the sturdy backing resists splitting or tearing to let you securely ship, package or move your boxes.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Roll |
| Tape Length | 125 yd |
| Tape Width | 2.75" |








