Duck HP260 High Performance Packaging Tape – 60 yd Length x 1.88″ Width – 3.1 mil Thickness – Acrylic – 4 Pack – Crystal Clear
Additional information
| Brand | Shurtech Brands |
|---|---|
| Product Type | Packaging Tape |
| Tape Thickness | 3.1 mil |
| Product Color | Crystal Clear |
| Product Material | Acrylic |
| Brand Name | Duck |
| Durability | UV Resistant |
| Features | Non-yellowing |
| Manufacturer | Shurtech Brands |
| Product Name | HP260 High Performance Packaging Tape |
| Product Line | HP260 |
| Application/Usage | Label Protection |
| Manufacturer Part Number | 847667 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>HP260 commercial high-performance tape is designed to meet the demands of heavy-duty box shipping and long-term storage applications. Ideal for all types of mailing, shipping and storage applications as well as label protection. 3.1 mil thick tape meets all U.S. Postal regulations. Temperature endurance ranges from 14 degrees to 140 degrees Fahrenheit. Acrylic adhesive delivers ultraviolet resistance that eliminates yellowing and substantially increases shelf life. Tape has a 3" core and comes with reusable dispensers.</p> |
| Packaged Quantity | 4 Pack |
| Tape Length | 60 yd |
| Tape Width | 1.88" |
Duck HP260 High Performance Packaging Tape – 60 yd Length x 1.88″ Width – 3.1 mil Thickness – 8 / Pack – Crystal Clear
Additional information
| Brand | Shurtech Brands |
|---|---|
| Product Type | Packaging Tape |
| Tape Thickness | 3.1 mil |
| Product Color | Crystal Clear |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Duck |
| Durability | UV Resistant |
| Features | Heavy Duty |
| Manufacturer | Shurtech Brands |
| Product Name | HP260 High Performance Packaging Tape |
| Product Line | HP260 |
| Application/Usage | Packing |
| Manufacturer Part Number | 1067839 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Packaging tape features a high-performance design to stand up to your toughest demands of shipping, moving and storage. Strong adhesive provides a secure hold on boxes to prevent curling over time. Durable material is tear-resistant and break-resistant for long-lasting performance. Crystal-clear material ensures your labels stay completely visible. Wide temperature range works in conditions ranging from 14 degrees Fahrenheit to 140 degrees Fahrenheit. Packaging tape meets all postal regulations. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022031838.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 8 / Pack |
| Tape Length | 60 yd |
| Tape Width | 1.88" |
Duck HP260 High Performance Packaging Tape – 60 yd Length x 1.88″ Width – 3.1 mil Thickness – 8 / Pack – Crystal Clear
Additional information
| Brand | Shurtech Brands |
|---|---|
| Product Type | Packaging Tape |
| Tape Thickness | 3.1 mil |
| Product Color | Crystal Clear |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Duck |
| Durability | UV Resistant |
| Features | Heavy Duty |
| Manufacturer | Shurtech Brands |
| Product Name | HP260 High Performance Packaging Tape |
| Product Line | HP260 |
| Application/Usage | Packing |
| Manufacturer Part Number | 1067839 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Packaging tape features a high-performance design to stand up to your toughest demands of shipping, moving and storage. Strong adhesive provides a secure hold on boxes to prevent curling over time. Durable material is tear-resistant and break-resistant for long-lasting performance. Crystal-clear material ensures your labels stay completely visible. Wide temperature range works in conditions ranging from 14 degrees Fahrenheit to 140 degrees Fahrenheit. Packaging tape meets all postal regulations. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022031838.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 8 / Pack |
| Tape Length | 60 yd |
| Tape Width | 1.88" |
Duck HP260 High Performance Packaging Tape – 60 yd Length x 1.88″ Width – 3.1 mil Thickness – Acrylic – 4 Pack – Crystal Clear
Additional information
| Brand | Shurtech Brands |
|---|---|
| Product Type | Packaging Tape |
| Tape Thickness | 3.1 mil |
| Product Color | Crystal Clear |
| Product Material | Acrylic |
| Brand Name | Duck |
| Durability | UV Resistant |
| Features | Non-yellowing |
| Manufacturer | Shurtech Brands |
| Product Name | HP260 High Performance Packaging Tape |
| Product Line | HP260 |
| Application/Usage | Label Protection |
| Manufacturer Part Number | 847667 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>HP260 commercial high-performance tape is designed to meet the demands of heavy-duty box shipping and long-term storage applications. Ideal for all types of mailing, shipping and storage applications as well as label protection. 3.1 mil thick tape meets all U.S. Postal regulations. Temperature endurance ranges from 14 degrees to 140 degrees Fahrenheit. Acrylic adhesive delivers ultraviolet resistance that eliminates yellowing and substantially increases shelf life. Tape has a 3" core and comes with reusable dispensers.</p> |
| Packaged Quantity | 4 Pack |
| Tape Length | 60 yd |
| Tape Width | 1.88" |








