DS-30000 Large-Format Document Scanner, Scans Up to 12″ x 220″, 1200 dpi Optical Res, 120-Sheet Duplex Auto Document Feeder
Login to View Prices
Out of stock
Designed for busy offices, the DS-30000 large-format document scanner makes it easy to take on nearly any project. It features speeds up to 70 ppm and includes a host of productivity features, such as a 120-sheet Auto Document Feeder, dual-sided scanning and a 2.7″ programmable touchscreen. With versatile paper support, it can scan documents up to 12″ x 17″, as well as folded pages, plastic cards, sealed envelopes and passports. It also includes TWAIN and ISIS® drivers for compatibility with existing software. Designed for the desktop, the DS-30000 easily fits your workspace.Package Includes: Start Here Poster; USB 3.0 Cable; AC Adapter; Power CableNote: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 18.5500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.10 × 10.50 × 14.10 in |
| Connector/Port/Interface | USB 3.0 |
| Global Product Type | Large Format Scanners |
| Ship Class Code | H |
| Compliance Standards | RoHS Compliant |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Scan Speed (Color) | 70 ppm |
| Scan Speed (Black) | 70 ppm |
| Automatic Duplexing | Yes |
| Optical Resolution | 1200 dpi |
| Package Includes | Power Cable |
| Color Bit Depth | 30-bit |
| Operating System Compatibil | Windows® 7, 8, 8.1, 10 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Auto Document Feed/Sheets | 120 |
| Scan Size (W x H) | 12" x 220" |
| Grayscale Bit Depth | 24-bit |
| UPC | 010343952195 |
| MPN | B11B255201 |
| Brand | Epson® |














Reviews
There are no reviews yet.