Dri Mark Flash Test Counterfeit Detector – Ultraviolet, Watermark, Ink – 1 Second – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Dri Mark Products, Inc |
|---|---|
| Product Type | Currency Verification System |
| Additional Warranty Informati | <p>90 days if defective in manufacture. No other implied warranties.</p> |
| Detection Speed | 1 Second |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Japan |
| Counterfeit Detection Technol | Ink |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.7" |
| Width | 2.8" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Dri Mark |
| Features | Durable |
| Length | 4.5" |
| Manufacturer | Dri Mark Products, Inc |
| Product Name | Flash Test Counterfeit Detector |
| Product Line | Flash Test |
| Application/Usage | Currency Screening |
| Manufacturer Part Number | 351FT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Counterfeit bill detector features three, lightning-fast tests that enable easy testing so your customers won't even notice. Super-fast ink sensor takes less than a second to let cashiers quickly complete the transaction. Both the UV test and watermark test use an automatic sensor switch for one-handed operation. Powerful UV LEDs quickly identify the security strip in all denomination $5 and up. AC plug means you never need to worry about replacing batteries. Simple, intuitive operation makes it easy to train your cashiers to ensure proper use. Durable construction has been battle tested for extreme reliability. Plus, its compact size is smaller than a smartphone so you can keep this counterfeit bill detector right next to your register. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Weight (Approximate) | 6.40 oz |












