Dorel Zown Premium Fan Back Folding Chair – Black Seat – Black Polyethylene Back – Black Powder Coated Steel Frame – Four-legged Base – 8 / Carton
Additional information
| Brand | Dorel Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Legs | 4 |
| Base Material | Steel |
| Chair/Seat Type | Folding Chair |
| Seat Color | Black |
| Back Material | Polyethylene |
| Back Color | Black |
| Base Shape | Four-legged |
| Base Color | Black |
| Back Style | Fanback |
| Seat Feature | Contoured |
| Country Of Origin | China |
| Portability | Stackable |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Powder Coated Steel |
| Height | 31.6" |
| Width | 17" |
| Depth | 17.7" |
| Frame Color | Black |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Brand Name | Dorel |
| Features | Non-marking Feet |
| Manufacturer | Dorel Industries, Inc |
| Product Name | Zown Premium Fan Back Folding Chair |
| Product Line | ZOWN |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | 60542BLK8E |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>ZOWN Premium Collection Fan Back Folding Chair features a contoured back that's constructed of polyethylene and powder-coated steel structure for enhanced durability. High-quality, low-maintenance chair offers a versatile seating option that's perfect for any gathering both indoors and outdoors. Heavy-duty chair supports up to 300 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 8 / Carton |
| Limited Warranty | 10 Year |
| Weight (Approximate) | 6.20 lb |
Dorel Zown Premium Fan Back Folding Chair – White Seat – White Polyethylene Back – White Powder Coated Steel Frame – Four-legged Base – 8 / Carton
Additional information
| Brand | Dorel Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Legs | 4 |
| Base Material | Steel |
| Chair/Seat Type | Folding Chair |
| Seat Color | White |
| Back Material | Polyethylene |
| Back Color | White |
| Base Shape | Four-legged |
| Base Color | White |
| Back Style | Fanback |
| Seat Feature | Contoured |
| Country Of Origin | China |
| Portability | Stackable |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Powder Coated Steel |
| Height | 31.6" |
| Width | 17" |
| Depth | 17.7" |
| Frame Color | White |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Brand Name | Dorel |
| Features | Non-marking Feet |
| Manufacturer | Dorel Industries, Inc |
| Product Name | Zown Premium Fan Back Folding Chair |
| Product Line | ZOWN |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | 60542WHT8E |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>ZOWN Premium Collection Fan Back Folding Chair features a contoured back that's constructed of polyethylene and powder-coated steel structure for enhanced durability. High-quality, low-maintenance chair offers a versatile seating option that's perfect for any gathering both indoors and outdoors. Heavy-duty chair supports up to 300 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 8 / Carton |
| Limited Warranty | 10 Year |
| Weight (Approximate) | 6.20 lb |























