Dorel Zown Classic Commercial Resin Folding Chair – Gray Seat – Gray Back – Gray Steel, High Density Resin, High-density Polyethylene (HDPE) Frame – Four-legged Base – 1 Each
Additional information
| Brand | Dorel Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Legs | 4 |
| Chair/Seat Type | Folding Chair |
| Seat Color | Gray |
| Back Color | Gray |
| Base Shape | Four-legged |
| Base Color | Gray |
| Seat Feature | Contoured |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | High-density Polyethylene (HDPE) |
| Height | 32.6" |
| Width | 20.7" |
| Depth | 18.9" |
| Frame Color | Gray |
| Certifications & Standards | ANSI/BIFMA |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Brand Name | Dorel |
| Features | Versatile |
| Manufacturer | Dorel Industries, Inc |
| Product Name | Zown Classic Commercial Resin Folding Chair |
| Product Line | ZOWN |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | 60410SGY4E |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>ZOWN Classic Commercial Resin Folding Chair features a contoured seat and back for comfortable support. High-density polyethylene and powder-coated steel offer a durable chair for long-lasting use whether it's used indoors or outdoors. Low-maintenance chair is perfect for any gathering. Chair meets ANSI/BIFMA standards and supports up to 300 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 10 Year |
| Weight (Approximate) | 11 lb |








