Dorel Zown Classic 24″ Corner Blow Mold Fold Table – For – Table TopHalf Moon Top – 3 Legs x 29.50″ Table Top Width x 29.20″ Table Top Depth – 29.50″ Height – Gray – High-density Polyethylene (HDPE), Resin – 2 / Carton
Additional information
| Brand | Dorel Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | Folding Table |
| Table Top Shape | Half Moon |
| Base Included | Yes |
| Table Top Width | 29.50" |
| Number Of Legs | 3 |
| Table Top Depth | 29.20" |
| Color/Finish | Gray |
| Foldable | Yes |
| Product Material | Resin |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 29.50" |
| Maximum Load Capacity | 200 lb |
| Brand Name | Dorel |
| Features | Lightweight |
| Manufacturer | Dorel Industries, Inc |
| Product Name | Zown Classic 24" Corner Blow Mold Fold Table |
| Product Line | ZOWN |
| Application/Usage | Wedding |
| Manufacturer Part Number | 60523SGY2E |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>ZOWN Classic Corner Commercial Blow Mold Folding Table features a small, compact size to perfectly seat one person in an office setting or be combined with another family of tables. Its durable construction is molded from HDPE, a premium resin material capable of withstanding all weather elements for reliable indoor and outdoor use. Angular design provides maximum efficiency and adaptability when being moved into different designs. For example, it can be combined with additional tables to create half-moon shape or a full circle. Telescopic legs slide in for optimal folding. Despite its capability to hold up to 200 lb., the corner table is incredibly lightweight and easy to transport.</p> |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Limited Warranty | 10 Year |
| Weight (Approximate) | 14.40 lb |
















