Doortex Blue Door Mat – 24″ x 32″ – Premium quality stripe-effect design indoor entrance mat to help prevent excess dirt and moisture entering your home or office.
Additional information
| Brand | Floortex |
|---|---|
| Product Type | Floor Mat |
| Environmentally Friendly | No |
| Mat Width | 24" |
| Mat Depth | 0.25" |
| Mat Length | 2032-01-01T06:00:00.000Z |
| Backing Material | Vinyl |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Fiber |
| Country Of Origin | Belgium |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Doortex |
| Features | Wear Resistant |
| Manufacturer | Floortex |
| Product Name | Blue Door Mat – 24" x 32" |
| Product Line | Ultimat |
| Application/Usage | Hard Floor |
| Manufacturer Part Number | FR42432ULTBL |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Doortex Ultimat premium indoor entrance mats are great in providing complete dirt control solutions for your home and office. These heavy duty mats effectively scrape dirt from shoes and absorb moisture that would otherwise find its way into homes and offices, they are also easy to clean. An absorbent fibre mat on a durable anti-slip vinyl backing. The crush resistant polyester fabrics used in the indoor mats dry quickly and resists fading. Suitable for use inside. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 3 lb |










