Docket Ruled Wirebound Pad with Cover, Wide/Legal Rule, Blue Cover, 70 Canary-Yellow 8.5 x 11.75 Sheets
Login to View Prices
285 in stock
SKU:
TOP63621
Categories: Paper Pads, SCHOOL SUPPLIES
TOPS™ Docket™ Writing Pads feature an everyday-weight paper for a smooth writing experience with minimal ink bleed through. Micro-perforated sheets detach easily, leaving a clean edge. Top-bound spiral format allows the pad to fold flat at the desk. An extra-strong back helps you to take notes on the go.
Additional information
| Weight | 0.7730 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.10 × 8.50 × 0.50 in |
| Sheet-Ruling Color | Blue |
| Pad-Binding Type | Spiral Coil |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Note-Rule Lines per Sheet | 28 |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Pocket-Sized Indicator | N |
| Pad-Binding Edge | Top |
| Back-Cover Material | 60-pt. Paperboard |
| Cover Color | Blue |
| Sheets per Pad | 70 |
| Sheet Color | Canary-Yellow |
| Pad-Binding Details | Spiral Bound: Soft Cover |
| Sheet Basis Weight (lb) | 16 lb Bond |
| Sheet Perforation Details | Letr-Trim® Perforation |
| Pad-Spine Width | 8.5" |
| Pad Length | 11.75" |
| Sheet Rule/Format Type | Wide/Legal Rule |
| Sheet Ruling Size | 11/32" |
| Sheet Size (Bound-Side Firs | 8.5 x 11.75 |
| Global Product Type | General Purpose Pads |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Color Family | Yellow |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Front-Cover Material | Flysheet |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 025932636219 |
| MPN | 63621 |
| Brand | TOPS™ |
Be the first to review “Docket Ruled Wirebound Pad with Cover, Wide/Legal Rule, Blue Cover, 70 Canary-Yellow 8.5 x 11.75 Sheets” Cancel reply
















Reviews
There are no reviews yet.