Dixie Perfectouch Insulated Hot Coffee Cups by Gp Pro
Login to View Prices
Dixie PerfecTouch Insulated Hot Coffee Cups by GP Pro – 16 fl oz – 25 / Pack – Coffee Haze – Paper – Hot Drink, Coffee
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Cup |
| Volume Capacity | 16 fl oz |
| Closure Component | Lid |
| Product Color | Coffee Haze |
| Product Material | Paper |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 15.6" |
| Width | 14.7" |
| Brand Name | Dixie |
| Features | Split Resistant |
| Length | 18.2" |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | PerfecTouch Insulated Hot Coffee Cups by GP Pro |
| Product Line | PerfecTouch |
| Application/Usage | Coffee |
| Manufacturer Part Number | 5356DX |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | PerfecTouch Hot Cups insulate and protect as well as double-cupping. No need to rely on double-cupping paper hot cups to avoid burning fingers. Patented process provides excellent insulation and sturdy grip with comfortable, nonslip feel. Hot cups contain no polystyrene foam. Lids are sold separately. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1011707286.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 25 / Pack |
| Additional Information | <p>Theme: Coffee Dreams</p> |
| Weight (Approximate) | 14 lb |
Dixie Perfectouch Insulated Hot Coffee Cups by Gp Pro
Login to View Prices
Dixie PerfecTouch Insulated Hot Coffee Cups by GP Pro – 12 fl oz – Cone – 25 / Pack – Coffee Haze – Paper – Hot Drink, Coffee
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Cup |
| Volume Capacity | 12 fl oz |
| Closure Component | Lid |
| Product Color | Coffee Haze |
| Product Material | Paper |
| Shape | Cone |
| Height | 14.3" |
| Width | 14.6" |
| Brand Name | Dixie |
| Features | Split Resistant |
| Length | 18.3" |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | PerfecTouch Insulated Hot Coffee Cups by GP Pro |
| Product Line | PerfecTouch |
| Application/Usage | Coffee |
| Manufacturer Part Number | 5342DX |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | PerfecTouch Hot Cups insulate and protect as well as double-cupping. No need to rely on double-cupping paper hot cups to avoid burning fingers. Patented process provides excellent insulation and sturdy grip with comfortable, nonslip feel. Hot cups contain no polystyrene foam. Lids are sold separately. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1011641968.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 25 / Pack |
| Additional Information | <ul><li>Coffee Dreams Design</li><li>Non-slip Hold</li><li>Use Lid: 9542DX</li></ul> |
Dixie Perfectouch Insulated Hot Coffee Cups by Gp Pro

Login to View Prices
Dixie PerfecTouch Insulated Hot Coffee Cups by GP Pro – 25 / Pack – 12 fl oz – Cone – 20 / Carton – Coffee Haze – Paper – Hot Drink, Coffee
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Cup |
| Container Type | Pack |
| Volume Capacity | 12 fl oz |
| Quantity Per Container | 25 |
| Product Color | Coffee Haze |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Cone |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Dixie |
| Features | Insulated |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | PerfecTouch Insulated Hot Coffee Cups by GP Pro |
| Product Line | PerfecTouch |
| Application/Usage | Coffee |
| Manufacturer Part Number | 5342DXCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>PerfecTouch Hot Cups insulate and protect as well as double-cupping. No need to rely on double-cupping paper hot cups to avoid burning fingers. Patented process provides excellent insulation and sturdy grip with comfortable, nonslip feel. Hot cups contain no polystyrene foam. Lids are sold separately.</p> |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |
Dixie Perfectouch Insulated Hot Coffee Cups by Gp Pro

Login to View Prices
Dixie PerfecTouch Insulated Hot Coffee Cups by GP Pro – 25 / Pack – 16 fl oz – 20 / Carton – Coffee Haze – Paper – Hot Drink, Coffee
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Cup |
| Container Type | Pack |
| Volume Capacity | 16 fl oz |
| Quantity Per Container | 25 |
| Product Color | Coffee Haze |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Dixie |
| Features | Insulated |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | PerfecTouch Insulated Hot Coffee Cups by GP Pro |
| Product Line | PerfecTouch |
| Application/Usage | Coffee |
| Manufacturer Part Number | 5356DXCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>PerfecTouch Hot Cups insulate and protect as well as double-cupping. No need to rely on double-cupping paper hot cups to avoid burning fingers. Patented process provides excellent insulation and sturdy grip with comfortable, nonslip feel. Hot cups contain no polystyrene foam. Lids are sold separately.</p> |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |
Dixie Perfectouch Insulated Hot Coffee Cups by Gp Pro
Login to View Prices
Dixie PerfecTouch Insulated Hot Coffee Cups by GP Pro – 50 / Pack – 16 fl oz – 20 / Carton – Multi – Paper – Coffee, Hot Drink
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Cup |
| Container Type | Pack |
| Volume Capacity | 16 fl oz |
| Quantity Per Container | 50 |
| Product Color | Multi |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Dixie |
| Features | Comfortable Grip |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | PerfecTouch Insulated Hot Coffee Cups by GP Pro |
| Product Line | PerfecTouch |
| Application/Usage | Hot Drink |
| Manufacturer Part Number | 5356CDCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made with a patented paper process, PerfecTouch Hot Cups provide unique insulation that extends consumption time while adding confidence in overall product quality. Sturdy, nonslip, outer lining keeps hands comfortable to the touch and eliminates the need for double-cupping or sleeves. Hot cups contain no polystyrene foam. Lids are sold separately.</p> |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |



















