Cappuccino Dome Sipper Lids, Fits 12 oz to 24 oz Hot Cups, Plastic, White, 1,000/Carton
Login to View Prices
262 in stock
SKU:
DCC16EL
Categories: Cups & Lids, Food Service
Dome design is perfect for frothy hot drinks such as cappuccino and chai. Sipper cut enables heat-retaining, lid-on enjoyment. When used with companion Dart cups, lid fits snuggly and securely.
Additional information
| Weight | 8.8860 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.81 × 14.25 × 8.31 in |
| Global Product Type | Hot Cup Dome Lids |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | White |
| Material Type | Plastic |
| Fits | 12 oz to 24 oz Hot Cups |
| For Use With | 14J16, 16J16, 20J16, 24J16, 12J16, 12U16ESC, 16U16ESC, 20U16ESC, 24U16ESC, 12X16, 16X16, 20X16, 24X16, 12U16, 16U16, 20U16, 24U16, 12J16H, 12LX16H, 12X16G, 16LX16H, 16FP16, 16FP20, 20JP21, 20LX16H, 16J16C, 16J16GRA, 16J16H, 16X16G, 20J16C, 20J16H, 20X16G, 24J16C, 24J16H, 24LX16H, 24X16G |
| Material(s) | Plastic |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 041594669860 |
| MPN | 16EL |
| Brand | SOLO® |
Be the first to review “Cappuccino Dome Sipper Lids, Fits 12 oz to 24 oz Hot Cups, Plastic, White, 1,000/Carton” Cancel reply
















Reviews
There are no reviews yet.