Dixie 9″ Uncoated Paper Plates by GP Pro – Disposable – White – Paper Body – 250 / Pack
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Table Ware |
| Kitchenware Type | Plate |
| Disposable | Yes |
| Kitchenware Details | 1 x Plate |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Diameter | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Country Of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
| Height | 9.6" |
| Width | 9.4" |
| Certifications & Standards | BPI |
| Brand Name | Dixie |
| Features | Lightweight |
| Length | 18.3" |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | 9" Uncoated Paper Plates by GP Pro |
| Manufacturer Part Number | WNP9OD |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Uncoated paper construction makes these plates an economical choice for lightweight foods. Ridged, upturned rim offers a surer grip and helps prevent food from rolling off. Unprinted plates are recyclable at recyclers that accept paper products containing food residue.</p> |
| Material Details | <p>Paper Plate</p> |
| Packaged Quantity | 250 / Pack |
| Weight (Approximate) | 17.50 lb |
Dixie 9″ Uncoated Paper Plates by GP Pro – 250 / Pack – Disposable – White – Paper Body – 4 / Carton
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Table Ware |
| Container Type | Pack |
| Kitchenware Type | Plate |
| Disposable | Yes |
| Kitchenware Details | 1 x Plate |
| Quantity Per Container | 250 |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Diameter | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Country Of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Dixie |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | 9" Uncoated Paper Plates by GP Pro |
| Manufacturer Part Number | WNP9ODCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Uncoated paper construction makes these plates an economical choice for lightweight foods. Ridged, upturned rim offers a surer grip and helps prevent food from rolling off. Unprinted plates are recyclable at recyclers that accept paper products containing food residue.</p> |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |


















