Disinfecting Hydrogen Peroxide Cleaner, Fragrance-Free, 23 oz Spray Bottle, 12/Carton
Login to View Prices
67 in stock
Fragrance-free and dye-free, Disinfecting Hydrogen Peroxide Cleaner is perfect for cleaning non-porous, hard surfaces such as telephones, doorknobs, highchairs, garbage cans and more. The powerful foaming action cuts through mold and mildew stains, and it has the trifecta of sanitization: cleans, deodorizes and disinfects. Use our Disinfecting Hydrogen Peroxide Cleaner to kill 99.9% of Escherichia coli, Listeria monocytogenes, Pseudomonas aeruginosa, Salmonella enterica, Staphylococcus aureus (MRSA), Trichophyton mentagrophytes, Influenza A H1N1 virus and Rhinovirus on hard, nonporous surfaces.
Additional information
| Weight | 20.8960 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.37 × 10.38 × 11.63 in |
| Dirt Types | Mold |
| Compatible With | Seventh Generation® 00732913228133, 00732913229802, 00732913228102 |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Applicable Material | Hard, Nonporous Surfaces |
| Global Product Type | Disinfectants/Cleaners |
| Volume Capacity | 23 oz |
| Product Packaging | Spray Bottle |
| Ship Class Code | B |
| Physical Form | Liquid |
| Application | Disinfectant/Cleaner |
| Scent | Fragrance-Free |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 732913450442 |
| MPN | 69716054 |
| Brand | Seventh Generation® |













Reviews
There are no reviews yet.