Dishwashing Liquid, Ultra Strength, Original Scent, 20 oz Bottle
Login to View Prices
Palmolive Ultra Strength Original Liquid Dish Soap is the grease fighting, gentle on your hands dish liquid you know and trust. Instantly cuts through grease, fights odor, and removes 24 hour stuck on food.
Additional information
| Weight | 1.4100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.17 × 2.00 × 9.74 in |
| Applicable Material | Plastic |
| Dirt Types | Soil |
| Product Packaging | Bottle |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Scent | Original |
| Ship Class Code | B |
| Physical Form | Liquid |
| Volume Capacity | 20 oz |
| Application | Hand Dishwashing |
| Global Product Type | Manual Dishwashing Detergents |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Special Features | Ultra Strength—Instantly cuts through grease. |
| UPC | 035000451187 |
| MPN | US04268A |
| Brand | Ultra Palmolive® |












Reviews
There are no reviews yet.