Direct Thermal Printing Paper Rolls, 3.13″ x 230 ft, White, 10/Pack
Login to View Prices
Designed to work efficiently in your thermal print machine. Provides high-quality output with crisp black printing.
Additional information
| Weight | 5.6110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.00 × 5.50 × 2.75 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Color Family | White |
| Paper Basis Weight (lb) | 12 lb Bond |
| Rolls Per Unit | 10 |
| End of Roll Indicator | No |
| Special Features | Cash Register/POS/Calculator/Adding Machine Rolls |
| Green Information | Elemental Chlorine Free (ECF). |
| Global Product Type | POS/Calculator Rolls |
| Sheet/Roll Size | 3.13" x 230 ft |
| Machine Compatibility | POS Machines |
| Number of Parts | 1 |
| Paper/Media Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Brightness Rating (US) | 85 |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547357125 |
| MPN | UNV35712 |
| Brand | Universal® |







Reviews
There are no reviews yet.