Digital Innovations Screendr Wetdry Streak-Free Wipes 70-Pack
Login to View Prices
Digital Innovations ScreenDr Wet/Dry Streak-Free Wipes, 70-pack – For Electronic Equipment, Display Screen – Alcohol-free, Ammonia-free, Streak-free, Non-abrasive, Anti-static, Soft – 70 / Pack – 1 Each – White, Blue
Additional information
| Brand | Allsop, Inc |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Wipe |
| Container Type | Canister |
| Quantity Per Container | 70 |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Width | 3.3" |
| Brand Name | Digital Innovations |
| Features | Soft |
| Length | 3.3" |
| Manufacturer | Allsop, Inc |
| Product Name | ScreenDr Wet/Dry Streak-Free Wipes, 70-pack |
| Product Line | ScreenDr |
| Application/Usage | Display Screen |
| Manufacturer Part Number | 40308 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Clean your electronics and screens safely and conveniently with these ScreenDr Wet/Dry Wipes. Nonabrasive, disposable wipes are coupled with a soft, microfiber drying cloth to safely remove dust, dirt, oil and static. Microfiber cloth dries your screen completely, eliminating streaks. Dual compartment lid provides easy access to wet wipes and offers convenient, vented storage for drying cloths. Wipes are safe for any electronic surface so they won't scratch or harm delicate coatings. They are great for LCD and plasma screens. Enjoy a stunning finish free of streaks and static. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Recommended Use | Static Remover |
| Package Contents | <ul> <li>70 Wet Wipes</li> <li>6.5" x 6.5" Square Microfiber Cloth</li> </ul> |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Weight (Approximate) | 11.20 oz |











