Digital Ceramic Mini Tower Heater, 1,500 W, 10 x 7.63 x 14, Black
Login to View Prices
Keep warm without the hassle. Convenient heater has digital easy-touch controls and an easy-to-read LCD display. The programmable thermostat allows you to choose the right temperature for you. One-, two-, four-, and eight-hour settings keep you warm without constantly having to adjust the controls. Two constant heat settings. Oscillates for a wider range of heating. Convenient mini heater is great for personal use. Excellent for use on or under the desk.
Additional information
| Weight | 4.1400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.78 × 9.25 × 7.32 in |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Height | 14" |
| Compliance Standards | ETL Listed |
| Plug Type | 2 Prong |
| Color(s) | Black |
| Depth | 7.63" |
| Ship Class Code | B |
| Width | 10" |
| Oscillation | Yes |
| Adjustability | Digital Control |
| Setting Range [Max] | 1,500 W |
| Case | Plastic |
| Safety Features | Tip-Over Protection |
| Setting Range [Min] | 750 W |
| Global Product Type | Ceramic Convection Heaters |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 092926103118 |
| MPN | HCE311V |
| Brand | Honeywell |








Reviews
There are no reviews yet.