Desktop Reference System, 10 Panels with Black Borders, White Base
Login to View Prices
100 in stock
SKU:
TFID271
Categories: Desk Accessories & Workspace Organizers, Office
Whether at your desk, in a workshop or at a workstation, maximize your productivity by placing important information at your fingertips. Includes desk base unit, one universal mounting bracket, required hardware and wire reinforced pockets. Snap on index tabs with color-coded inserts helps find information quickly. Great for production workshops, factories, warehouses, machines, manufacturing lines, and assembly stations.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 6.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.00 × 11.00 × 6.00 in |
| Depth | 14" |
| Global Product Type | Countertop Catalog Reference Racks |
| Mounting Details | Desktop |
| Border Color(s) | Black |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Height | 6" |
| Rack Style | Desktop |
| Compartment Types | |
| Compartment Capacity | 2 Sheets |
| Sheet Capacity | 20 |
| Width | 11" |
| Compartment Height | 11" |
| Compartment Size | 8.5" x 11" |
| Compartment Width | 8.5" |
| Rack Features | Expandable |
| Material(s) | Plastic |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Number of Compartments | 10 |
| UPC | 672644227107 |
| MPN | D271 |
| Brand | djois® by Tarifold |
Be the first to review “Desktop Reference System, 10 Panels with Black Borders, White Base” Cancel reply















Reviews
There are no reviews yet.