DesignJet XT950 36″ Wireless Wide-Format Multifunction Printer
Login to View Prices
Out of stock
Boost productivity with the world’s most efficient A3-A1 experience. Do it all-print multi-size CAD and renders with the integrated input/output tray. Go beyond with this robust and compact plotter. Pick up your jobs quickly and simply-stacker holds up to 40 pages flat for easy collection. Seamlessly print your half-size jobs with integrated input and output trays, keeping pages sorted by size. Move projects forward with fast print speeds, 300 ft roll, and high image quality with pigment-based HP Flex Tech Inks.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 156.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 55.40 × 38.10 × 28.40 in |
| Standard Memory | 2 GB |
| Ship Class Code | H |
| Global Product Type | Wide Format Inkjet Printers |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Network Capable | Yes |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Maximum Paper Size | 12" x 18" |
| First Page Out | 21 s |
| Model Name/Number | DesignJet XT 950 MFP |
| Printing Type | Wide Format |
| For Use With | HP 738M DesignJet inks |
| Paper Input Capacity (Sheet | 100 |
| Wireless Printing | Yes |
| Operating System Compatibil | Windows® |
| PC Free Printing | Yes |
| Height | 38.1" |
| Width | 55.4" |
| Wide Format Print Width | 36" |
| B&W or Color Output | Color |
| Network Types | 802.11b/g/n Wireless |
| Connector/Port/Interface | Wi-Fi |
| Print Resolution (Color) (W | 2400 x 1200 dpi |
| Print Resolution (Black) (W | 2400 x 1200 dpi |
| Maximum Memory | 2 GB |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 35% |
| Total Recycled Content Perc | 35% |
| LCD Display (Yes/No) | No |
| Depth | 28.3" |
| Network Ready | Yes |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| UPC | 196548313334 |
| MPN | 2Y9H3F#B1K |
| Brand | HP |















Reviews
There are no reviews yet.