Designer Fabric Bulletin Board, Combo Magnetic Dry Erase/Bulletin, 24″ x 18″, Multicolor/Gray Surface, Gray Fiberboard Frame
Login to View Prices
137 in stock
Durable, thick textured fabric bulletin board surface never shows pin holes. Designed to fit in smaller spaces, MasterVision® personal home and office products can be used in any working context. Practical and adaptable, they’re the starting point for all efficient planning and organization, boosting performance either in individual or team work. Personal Boards are offered in lightweight, convenient and ingenious formats that fit every space.Package Includes: Mounting Kit
Additional information
| Weight | 2.8600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.62 × 17.72 × 0.75 in |
| Supports Custom Surface For | No |
| Preformatted Board Surface | No |
| Package Includes | Mounting Kit |
| Magnetic Board Surface | Yes |
| Flipchart Mounting System | No |
| Dedicated Projection Screen | No |
| Frame Material | Medium Density Fiberboard (MDF) |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Mounting Details | Wall-Mount Hardware (Included) |
| Special Features | Combination Board—Magnetic dry erase and fabric bulletin. |
| Surface Material | Fabric |
| Compliance Standards | ISO 9001-2008 |
| Frame Color/Finish | Gray |
| Global Product Type | Combo Boards – Cubicle/Workspace |
| Board Height | 18" |
| Surface Color | Multicolor/Gray |
| Board Surface Type(s) | Bulletin/Dry Erase |
| Board Width | 24" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 560375002509 |
| MPN | MX04331608 |
| Brand | MasterVision® |



















Reviews
There are no reviews yet.