Design Vellum Paper, 16 lb Bristol Weight, 8.5 x 11, Translucent White, 50/Pad
Login to View Prices
295 in stock
SKU:
CLE10001410
Categories: Arts & Crafts, SCHOOL SUPPLIES
Create professional drawings and tracings with translucent paper. Smooth surface is treated with high impact oil resins to produce a permanently transparent drawing. Produced without solvents to meet EPA requirements. Suitable for both pencil and ink. Erases without ghosting. Acid-free for archival quality.
Additional information
| Weight | 0.7000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.00 × 8.50 × 0.25 in |
| Sheets Per Unit | 50 |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Paper Basis Weight (lb) | 16 lb Bristol |
| Color Family | White |
| Global Product Type | Art Paper Sheets |
| Paper/Media Color(s) | Translucent White |
| Paper Grade (gsm) | 60 gsm |
| Sheet/Roll Size | 8.5 x 11 |
| Paper Finish | Vellum |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720362029685 |
| MPN | 10001410 |
| Brand | Clearprint® |
Be the first to review “Design Vellum Paper, 16 lb Bristol Weight, 8.5 x 11, Translucent White, 50/Pad” Cancel reply










Reviews
There are no reviews yet.