Deluxe Round Ring View Binder, 3 Rings, 1.5″ Capacity, 11 x 8.5, Black
Login to View Prices
563 in stock
SKU:
UNV20721
Categories: Notebooks & Binders, SCHOOL SUPPLIES
Give presentations the deluxe treatment. See-through plastic overlay allows you to customize this binder with the perfect title page. Wide-base round rings and heavy-duty cover ensure secure document storage and ultra-durable performance. Features two 3 1/2″ deep inside pockets for loose documents. Binder features back-mounted rings for added convenience. Poly material is non-stick so inserts, pockets and cover won’t lift print.
Additional information
| Weight | 0.8900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.65 × 11.22 × 2.37 in |
| Spine Insert Size | 1.72 x 11.19 |
| Back Cover Insert Size | 8.75 x 11.19 |
| Binder Size Capacity | 1.5" |
| Front Cover Insert Size | 10.09 x 11.19 |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Compliance Standards | EPA/CPG Compliant |
| Color Family | Black |
| Ring Style | Round-Ring |
| Material(s) | Nonstick Polypropylene |
| Insert Description | Back |
| Binder Sheet Capacity | 275 |
| Binder Style | View |
| Inside Pocket Description | One Back |
| Ring Mounting | Back |
| Binder Type | Ring |
| Global Product Type | Ring Binders |
| Binder Sheet Size | 11 x 8.5 |
| Number of Rings | 3 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Binder Color(s) | Black |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547207215 |
| MPN | UNV20721 |
| Brand | Universal® |
Be the first to review “Deluxe Round Ring View Binder, 3 Rings, 1.5″ Capacity, 11 x 8.5, Black” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.