Deluxe Reinforced Recycled Hanging File Folders, Letter Size, 1/5-Cut Tabs, Assorted, 25/Box
Login to View Prices
High-quality construction. Polylaminate strips reinforce top edges and bottom fold for extra durability. Two-tone interior. Scored for 3/4″ expansion. Includes tabs and inserts. Acid-free.
Additional information
| Weight | 2.4690 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.99 × 9.65 × 2.17 in |
| Max Folder Expansion | 1" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Folder Color Assortment | Yellow |
| Folder Color | Assorted |
| Color Family | Multicolor |
| Folder Width | 12.8" |
| Folder Height | 9.2" |
| Fasteners per Folder | 0 |
| Total Recycled Content Perc | 10% |
| Post-Consumer Recycled Cont | 10% |
| Folder Material | 11-pt Stock |
| File Tab Cut | 1/5-Cut |
| Folder Size Type | Letter |
| Compartments per Folder | 1 |
| Dividers per Folder | 0 |
| File Tab Position | Assorted |
| File Tab Material | Plastic |
| Global Product Type | Hanging File Folders |
| UPC | 087547979488 |
| MPN | UNV34112 |
| Brand | Universal® |















Reviews
There are no reviews yet.