Deluxe Quick Set-up String-and-Button Boxes, Legal Files, White, 12/Carton
Login to View Prices
20 in stock
SKU:
UNV75131
Categories: SCHOOL SUPPLIES, Teacher & Classroom Supplies
Universal® Deluxe Quick Set-up String-and-Button Boxes are ideal for storing heavy files and keeping documents organized. The sturdy, corrugated construction adds strength and value. Equipped with a string-and-button tie closure, you can securely store box contents and not worry about them tipping over and spilling out.
Additional information
| Weight | 27.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.25 × 19.50 × 10.00 in |
| Material(s) | Corrugated Fiberboard |
| File Size Format | Legal |
| Inner Width | 15" |
| Footnote 1 | Stacking Strength is the amount of evenly distributed weight (lbs.) that can be safely stacked on top of a box |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Inner Height | 10" |
| Closure Type | Two Flaps |
| Inner Depth | 24" |
| Fastener Style | String & Button |
| Box Type | Stackable File Storage |
| Ship Class Code | M |
| Global Product Type | File Storage Boxes |
| Color Family | White |
| Box Style | Easy Assembly |
| Number of Bins | 1 |
| Strength | Medium-Duty |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 10% |
| Post-Consumer Recycled Cont | 50% |
| Compliance Standards | EPA/CPG Compliant |
| Total Recycled Content Perc | 60% |
| Stacking Strength | 580 lb |
| Color(s) | White |
| UPC | 087547751312 |
| MPN | 7513102 |
| Brand | Universal® |
Be the first to review “Deluxe Quick Set-up String-and-Button Boxes, Legal Files, White, 12/Carton” Cancel reply

















Reviews
There are no reviews yet.