Deluxe Melamine Dry Erase Board, 48″ x 36″, White Surface, Satin Aluminum Frame
Login to View Prices
Ultra-durable board that is built to last. Whether you choose to go contemporary with an aluminum frame or traditional with a wood frame, this deluxe dry erase board’s classic, low-impact design will blend right in. The board makes it easy to lead your audience’s attention to where you want it; on your notes and illustrations. Easy-to-erase, high-quality melamine surface is compatible with all dry-erase markers. Versatile mounting kit allows you to install this board horizontally or vertically to suit your space. Marker/eraser tray can be attached for convenient, close-at-hand supplies storage or removed for a cleaner, minimalistic approach.Package Includes: (1) Marker/Eraser Tray; (1) Mounting Kit
Additional information
| Weight | 12.6300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50.13 × 38.00 × 1.94 in |
| Package Includes | (1) Mounting Kit |
| Global Product Type | Dry Erase Boards – Wall-Mount |
| Supports Custom Surface For | No |
| Preformatted Board Surface | No |
| Board Surface Type(s) | Dry Erase |
| Flipchart Mounting System | No |
| Surface Color | White |
| Dedicated Projection Screen | No |
| Frame Color/Finish | Satin |
| Frame Material | Aluminum |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Magnetic Board Surface | No |
| Surface Material | Melamine |
| Board Depth | 0.59" |
| Board Width | 48" |
| Board Height | 36" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547446362 |
| MPN | UNV44636 |
| Brand | Universal® |


















Reviews
There are no reviews yet.