Deluxe Five-Row Mobile Medicine Ball Rack, Metal, 198 lb Capacity, 25″ x 25″ x 56″, Black
Login to View Prices
26 in stock
Designed specifically for storing, transporting and displaying medicine balls, the Champion Sports Deluxe Five-Row Mobile Medicine Ball Rack features a four-sided, vertical design with five rows of single-ball shelves, giving you enough space for a total of 20 balls of any size, any weight. Manufactured entirely of welded steel, the rack’s ultra-durable frame and wide-stance base deliver superior stability when in use, and its smooth-rolling, ball-bearing swivel casters make it a breeze to maneuver throughout your gym.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 25.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.00 × 11.00 × 12.00 in |
| Overall Depth | 25" |
| Lock | No |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Height (Max) | 56" |
| Overall Width | 25" |
| Wheel Type | Non-Locking Swivel |
| Compact Storage Indicator | No |
| Shelf Type(s) | Fixed |
| Power Management Indicator | No |
| Caster/Wheel Indicator | Yes |
| Color(s) | Black |
| Number of Wheels | 4 |
| Overall Material Type | Metal |
| Material(s) | Steel |
| Color Family | Black |
| Caster/Wheel Size | 3" |
| Global Product Type | Sports Equipment Carts |
| Disclaimer Statement | Balls shown in item images sold separately. |
| Number of Shelves | 20 |
| Caster/Wheel Material | Polyurethane (PU) |
| Caster/Glide/Wheel | Ball Bearing |
| Maximum Weight Capacity | 198 lb |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 710858020012 |
| MPN | MBR3 |
| Brand | Champion Sports |
















Reviews
There are no reviews yet.