Deluxe Easy-to-Open D-Ring View Binder, 3 Rings, 2″ Capacity, 11 x 8.5, Black
Login to View Prices
No-gap rings open, close and lock with one simple motion. Heavy duty binders will stand up to active use. Made with PVC-free, transfer-safe poly. Features clear overlay on front, spine and back cover for easy customization and two interior pockets.Package Includes: (1) Spine Insert
Additional information
| Weight | 1.0400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.50 × 11.25 × 3.00 in |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Back Cover Insert Size | 9.13 x 11.19 |
| Front Cover Insert Size | 10.75 x 11.19 |
| Spine Insert Size | 2.38 x 11.19 |
| Color Family | Black |
| Material(s) | Nonstick Polypropylene |
| Binder Size Capacity | 2" |
| Insert Description | Back |
| Binder Style | View |
| Inside Pocket Description | One Back |
| Ring Style | D-Ring |
| Ring Mounting | Back |
| Binder Type | Ring |
| Global Product Type | Ring Binders |
| Binder Sheet Size | 11 x 8.5 |
| Number of Rings | 3 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Binder Color(s) | Black |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Binder Sheet Capacity | 565 |
| Package Includes | (1) Spine Insert |
| UPC | 087547307311 |
| MPN | UNV30731 |
| Brand | Universal® |












Reviews
There are no reviews yet.