Deluxe Clear Badge Holder w/Garment-Safe Clips, 2.25 x 3.5, White Insert, 50/Box
Login to View Prices
Professional looking badge holders are versatile–you can use them for the office, meetings or conventions.Package Includes: (50) Badge Straps with Clips; (50) Badge Holders
Additional information
| Weight | 1.2500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.54 × 4.84 × 1.38 in |
| Name Badge Label Length | 3.5" |
| Special Features | Secure Badge Holder w/Garment-Safe Clips—Loop-style, snag-less clips hold ID within the holder so it cannot fall out. Clips attach separately through holder for added security. |
| Package Includes | (50) Badge Holders |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Orientation | Horizontal |
| Global Product Type | Clip-On Card Holder Kits |
| Name Badge Label Width | 2.25" |
| Sheet Width | 8.5" |
| Load Orientation | Top |
| Name Badges per Unit | 50 |
| Sheet Length | 11" |
| Name Badge Holder Color(s) | Clear |
| Name Badge Label Color(s) | White |
| Name Badge Label Material(s | Paper |
| Name Badge Holder Length | 3.5" |
| Machine Compatibility | Laser Printers |
| Name Badge Holder Material( | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Name Badge Holder Width | 2.25" |
| UPC | 087547560068 |
| MPN | UNV56006 |
| Brand | Universal® |













Reviews
There are no reviews yet.