Dell UltraSharp U3423WE 34″ Class WQHD Curved Screen LCD Monitor – 21:9
Login to View Prices
Experience immersive productivity with superior contrast and color on a 34″ curved WQHD monitor with IPS Black technology and ComfortView Plus.
Features and Design | Beauty in the way you work
Immerse yourself in deep blacks, vivid colors and effortless productivity on this 34″ curved WQHD (3440 x 1440) monitor.
All-encompassing experience | Exceptional contrast: Experience superior black and consistent grey performance with exceptional contrast (2000:1) across a wide viewing angle with IPS Black technology.
Immersive design: This ultra wide, curved screen improves your field of view, reduces reflections and creates a near-uniform visual focus.
Built-in speakers: Deliver clear audio with integrated dual 5W speakers.
Brilliant color: See your work in vibrant, consistent colors across a wide viewing angle with a color depth of 1.07 billion colors and wide color coverage-98% of the DCI-P3 color space (99% sRGB).
Enhanced eye comfort: ComfortView Plus-an always-on, built-in low blue light screen-reduces potentially harmful blue light emissions without compromising color.
Your hub for connectivity| Jumpstart productivity:Wake up and switch on your laptop with the power sync feature.
Enhanced connectivity:Streamline your workspace with extensive connectivity ports including USB-C (up to 90W power delivery), RJ45 (Ethernet), DP1.4, and HDMI. Quick Access USB-C (up to 15W of power charging) and super speed USB 10Gbps ports enable easy connections and fast data transfers.
Multitask better:Connect to two PC sources and Auto KVM (keyboard, video, mouse) will seamlessly switch controls over to the second connected PC. Use KVM feature to control both PCs with a single keyboard and mouse. The KVM wizard makes setup a breeze.
See more on one screen:View content from two PC sources with Picture-in-Picture (PiP) and Picture-by-Picture (PbP).
Uninterrupted connection
RJ45 (Ethernet) lock to PC gives you the flexibility to lock the wired Ethernet to a chosen PC while continuing to work from dual PC inputs.
Improved Dell Display Manager | Modern Intuitive User Interface:New modern user interface for ease of use and personalization of features with Menu launcher.
Productive at every level:Easy Arrange allows you to easily tile multiple applications across one or more screens with 49 pre-set window partitions and the ability to personalize up to five windows, giving you improved multitasking abilities.
Stay updated:Get automatic notification anytime for new updates on monitor firmware and software.
Optimize front of screen experience: Get uniform color experience from your monitor seamlessly by matching the color preset of the monitor and the supported ICC profile.
Easy setup and sharing of accessories: Setup a single keyboard and mouse to be shared easily between multiple PCs with USB KVM wizard. Quick access menu or hotkey allow convenient fast switching between PCs.
Easy deployment:DDM is compatible with management tools such as SCCM, InTune and Command Line Interface scripts for easy IT integration and deployment with asset management.
- Is long-lasting with reduced screen burning to ensure maximum efficiency
- USB Type-C allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
- 34.1″ viewable screen size provides a spectacular viewing experience
- 5 ms response time makes it excellent for latest action films, sports or gaming
- Enjoy crisp content and energetic hues with the 300 Nit brightness
- Four times the resolution of HD with WQHD mode, permits you to have more multimedia content shown without any delay with amplified efficiency
- WLED backlight technology provides a clear and smooth display
- 3440 x 1440 maximum resolution for stunning, lively result with optimal viewing usability
- 21:9 aspect ratio provides the best display for video recorded in the CinemaScope format
- Features HDMI input to get connected with the top of the line PCs, Blu-ray players, and cutting edge gaming consoles
Additional information
| Weight | 17.0200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.30 × 32.00 × 14.10 in |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Brightness | 300 Nit |
| Dynamic Contrast Ratio | 2,000:1 |
| Operating Power Consumption | 198 W |
| Product Model | U3423WE |
| Package Contents | <ul> <li>UltraSharp U3423WE Widescreen LCD Monitor</li> <li>Stand base</li> <li>Stand riser</li> <li>1 x Power cable</li> <li>1 x USB 3.2 Gen 2 Type C to Type-C cable – 3.3 ft</li> <li>1 x DisplayPort cable – DisplayPort to DisplayPort</li> <li>1 x HDMI cable – 6 ft</li> <li>1 x USB 3.2 Gen 2 Type A to Type-C cable – 3.3 ft</li> </ul> |
| Weight with Stand (Approxim | 25.22 lb |
| Color Gamut | 100% Rec. 709,98% DCI-P3,98% sRGB,98% P3 |
| Width with Stand | 32.02" |
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Features | Anti-glare,3H Surface Hardness,ComfortView Plus,sRGB,Cable Lock Slot,Cable Management,PowerNap,Wide Viewing Angle,Eco Mode,Low Blue Light |
| Depth with Stand | 9.35" |
| Response Time Details | 5ms GTG (Fast) |
| Glass Hardness | 3H |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Stand Adjustments | Pivot,Height,Swivel,Tilt |
| Additional Warranty Informa | 3Y Basic Hardware Service with Advanced Exchange-Disti SnS |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Number of Screens | 1 |
| USB | Yes |
| Product Type | LCD Monitor |
| Screen Mode | WQHD |
| Response Time | 5 ms |
| Pixel Pitch | 9.1 mil |
| TCO Certified | Yes |
| Backlight Technology | WLED |
| Viewable Screen Size | 34.1" |
| Environmental Certification | EPEAT Gold,TCO Certified Edge |
| HDCP Supported | Yes |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Height with Stand | 15.46" |
| Curved Screen | Yes |
| Product Line | UltraSharp |
| HDMI | Yes |
| Mount Type | Wall Mountable |
| DisplayPort | Yes |
| Native Contrast Ratio | 2,000:1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Speakers | Yes |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Energy Star | Yes |
| Screen Size Class | 34" |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Manufacturer Website Addres | |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Number of USB Ports | 8 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Maximum Resolution | 3440 x 1440 |
| USB Type-C | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| UPC | 0 |
| MPN | DELL-U3423WE |
| Brand | Dell |


















Reviews
There are no reviews yet.