Dell OptiPlex 3000 Thin Client – Intel Pentium Silver N6005 Quad-core (4 Core) 2 GHz – Black
Login to View Prices
OptiPlex 3000 Thin Client | Security that revolves around you
The industry’s most secure thin client with Dell ThinOS optimized for Dell cloud client software solutions, now designed by OptiPlex.
- 2 GHz Intel processor for performing computational tasks effectively
- ThinOS has impressive features to offer along with a comfortable interface to work on
- The 8 GB memory assures smooth performance
Additional information
| Weight | 2.0700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.00 × 1.40 × 7.20 in |
| Memory Standard | DDR4-2933/PC4-23400 |
| Bluetooth | Yes |
| Number of Network (RJ-45) P | 1 |
| Product Line | OptiPlex |
| Wireless LAN | Yes |
| Graphics Controller Manufac | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Por | 1 |
| Flash Memory | 64 GB |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Product Series | 3000 |
| DisplayPort | Yes |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Additional Warranty Informa | 3Y Basic Onsite Service after remote diagnosis with Hardware-Only Support-Disti SnS <br /> <p><br /></p> |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Graphics Memory Accessibili | Shared |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Standard Memory | 8 GB |
| Processor Speed | 2 GHz |
| TAA Compliant | No |
| Drive Type | Flash |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Por | 2 |
| Processor Type | Pentium Silver |
| Processor Model | N6005 |
| Operating System | ThinOS |
| Product Type | Thin Client |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Package Contents | <ul><li> OptiPlex 3000 Thin Client</li><li> Power Cord</li><li> AC Adapter</li><li> Mouse</li><li> Keyboard</li><li> Shipping Docs</li><li> Vertical Stand</li></ul> |
| Color Family | Black |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Number of USB 2.0 Ports | 3 |
| Energy Star | Yes |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Maximum Power Supply Wattag | 65 W |
| Manufacturer Website Addres | |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Product Color | Black |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | C7R0R |
| Brand | Dell |























Reviews
There are no reviews yet.