Deflecto Supermat for Carpet

Login to View Prices
Deflecto SuperMat for Carpet – Carpeted Floor – 66″ Length x 60″ Width – Lip Size 12″ Length x 20″ Width – Vinyl – Clear
Additional information
| Brand | Deflecto, LLC |
|---|---|
| Product Type | Chair Mat |
| Mat Width | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Mat Length | 1966-01-01T06:00:00.000Z |
| Lip Width | 20" |
| Lip Length | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Vinyl |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Deflecto |
| Features | BPA Free |
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Product Name | SuperMat for Carpet |
| Product Line | SuperMat |
| Application/Usage | Carpeted Floor |
| Manufacturer Part Number | CM14003K |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Checkered chairmat offers a contemporary style to desk space. SuperMat thickness is recommended for medium-pile to low-pile carpets with up to 3/4" thickness. Checkered design grips carpet to hold the mat in place and does not include studs so it won't pierce or damage carpet backing. Chairmat features a textured top surface and beveled edge for smooth chair movement. Free and Clear formula produces an exceptionally clear mat that is nonphthalate, noncadmium, BPA-free and lead-free.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
Deflecto Supermat for Carpet

Login to View Prices
Deflecto SuperMat for Carpet – Carpet, Indoor – 48″ Length x 36″ Width – Lip Size 10″ Length x 19″ Width – Rectangle – Clear
Additional information
| Brand | Deflecto, LLC |
|---|---|
| Product Type | Chair Mat |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Mat Width | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Mat Length | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Lip Width | 19" |
| Lip Length | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Product Color | Clear |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Deflecto |
| Features | BPA Free |
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Product Name | SuperMat for Carpet |
| Product Line | SuperMat |
| Application/Usage | Indoor |
| Manufacturer Part Number | CM14113 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Delivering superior performance, the SuperMat is a status statement for the mainstream specialist. This chairmat with lip safeguards medium-pile carpets from wear and tear. Design allows easy chair movement with a clear roll edge. Studded bottom grips the carpet so the mat stays put. Standard lip measures 19" x 10". The Free and Clear nonphthalate, noncadmium formula offers exceptional clarity and performance. Construction does not include Bisphenol A (BPA). Mat is Greenguard Gold Certified for low chemical emissions for healthier indoor air.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |









