Deflecto Single Compartment DocuHolder – 1 Compartment(s) – 7.8″ Height x 6.5″ Width x 3.8″ Depth – Desktop – Booklet Size – Clear – Plastic – 1 Each
Additional information
| Brand | Deflecto, LLC |
|---|---|
| Product Type | Literature Sorter/Organizer |
| Total Number Of Compartments | 1 |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Placement | Desktop |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 7.8" |
| Width | 6.5" |
| Depth | 3.8" |
| Brand Name | Deflecto |
| Features | Booklet Size |
| Compatibility | <p>Holds literature up to 6-3/8"W x 2-1/4"D</p> |
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Product Name | Single Compartment DocuHolder |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Application/Usage | Literature Organization |
| Manufacturer Part Number | 74901 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Desktop literature holder features a single-pocket design so you can focus your display on one kind of booklet and keep your literature in full view. Perfect for use in lobbies, restaurants, libraries and more. Pocket displays literature in stacks up to 1-1/2" thick. Literature holder is made of crystal-clear plastic. Rounded edges offer a smooth appearance. Use as a stand-alone display on your countertop or mount on a wall using the built-in holes.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 8 oz |















