Deflecto Contemporary Floor Display – 6 Compartment(s) – Compartment Size 1.45″ – 49″ Height x 13″ Width x 16.5″ Depth – Floor – Black – Metal – 1 Each
Additional information
| Brand | Deflecto, LLC |
|---|---|
| Product Type | Literature Rack |
| Compartment Height | 1.45" |
| Total Number Of Compartments | 6 |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
| Placement | Floor |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2049-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 13" |
| Depth | 16.5" |
| Brand Name | Deflecto |
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Product Name | Contemporary Floor Display |
| Application/Usage | Magazine |
| Manufacturer Part Number | 693104 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Contemporary floor stand features sleek curves and open design to create an inviting literature display. Six large-capacity compartments accommodate magazine-size materials. Each pocket holds a stack of literature up to 1-1/2" thick. Ideal for reception areas, waiting rooms and trade shows. Frame is made of metal frame. Pockets are made of frosted plastic.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |











