Deflecto Antimicrobial Rectangular Storage Bin – 5.1″ Height x 13.2″ Width x 8.1″ Depth – Antimicrobial, Lightweight, Mold Resistant, Mildew Resistant, Handle, Portable, Stackable – Blue – Polypropylene – 1 Each
Additional information
| Brand | Deflecto, LLC |
|---|---|
| Product Type | Storage Bin |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 5.1" |
| Width | 13.2" |
| Depth | 8.1" |
| Brand Name | Deflecto |
| Features | Stackable |
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Product Name | Antimicrobial Rectangular Storage Bin |
| Application/Usage | Craft Supplies |
| Manufacturer Part Number | 39510BLU |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Colorful Rectangular Storage Bin is a great way to introduce children to keeping clutter off the floor. It's small enough for kids to carry using handles. Bin keeps cards, books, notebooks, craft supplies and other small items organized and in one place. Bin is equipped with SteriTouch technology to inhibit the growth of odor-causing microorganisms, mold and mildew.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 7.52 oz |
Deflecto Antimicrobial Rectangular Storage Bin – 5.1″ Height x 13.2″ Width x 8.1″ Depth – Antimicrobial, Lightweight, Mold Resistant, Mildew Resistant, Handle, Portable, Stackable – Red – Polypropylene – 1 Each
Additional information
| Brand | Deflecto, LLC |
|---|---|
| Product Type | Storage Bin |
| Product Color | Red |
| Product Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 5.1" |
| Width | 13.2" |
| Depth | 8.1" |
| Brand Name | Deflecto |
| Features | Stackable |
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Product Name | Antimicrobial Rectangular Storage Bin |
| Application/Usage | Craft Supplies |
| Manufacturer Part Number | 39510RED |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Colorful Rectangular Storage Bin is a great way to introduce children to keeping clutter off the floor. It's small enough for kids to carry using handles. Bin keeps cards, books, notebooks, craft supplies and other small items organized and in one place. Bin is equipped with SteriTouch technology to inhibit the growth of odor-causing microorganisms, mold and mildew.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 7.52 oz |
Deflecto Antimicrobial Rectangular Storage Bin – 5.1″ Height x 13.2″ Width x 8.1″ Depth – Antimicrobial, Lightweight, Mold Resistant, Mildew Resistant, Handle, Portable, Stackable – Yellow – Polypropylene – 1 Each
Additional information
| Brand | Deflecto, LLC |
|---|---|
| Product Type | Storage Bin |
| Product Color | Yellow |
| Product Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 5.1" |
| Width | 13.2" |
| Depth | 8.1" |
| Brand Name | Deflecto |
| Features | Stackable |
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Product Name | Antimicrobial Rectangular Storage Bin |
| Application/Usage | Craft Supplies |
| Manufacturer Part Number | 39510YEL |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Colorful Rectangular Storage Bin is a great way to introduce children to keeping clutter off the floor. It's small enough for kids to carry using handles. Bin keeps cards, books, notebooks, craft supplies and other small items organized and in one place. Bin is equipped with SteriTouch technology to inhibit the growth of odor-causing microorganisms, mold and mildew.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 7.52 oz |



























