Defenders Heavy-Duty Steel Step Can, 6.5 gal, Steel, White
Login to View Prices
Rubbermaid Commercial Defenders Step-On Trash Can with Plastic Liner complies with OSHA standards on blood borne pathogens for the safe containment of infectious waste. These step-on trash cans feature a foot pedal for hands-free operation. Trash can is finished in powder-coat and is State Fire Marshal listed.
Additional information
| Weight | 21.9762 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.60 × 18.30 × 18.20 in |
| Interior Volume Capacity | 6.5 gal |
| Width | 12" |
| Finish | Powder Coated |
| Shape | Square |
| Global Product Type | Biohazard/Infectious Waste Bins |
| Waste Receptacle Type | Biohazard/Infectious Waste Bin |
| Special Features | Leak-Proof Plastic Liner & Odor-Barrier Gasket |
| Product Compostability Indi | N |
| Application | Biohazardous Waste Disposal |
| Footnote 1 | Powder-Coated Finish |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Height | 23" |
| Color Family | White |
| Opening Type | Top Door |
| Lid Type | Foot-Lever Clamshell |
| Liner Material | Plastic |
| Compliance Standards | UL Listed |
| Material(s) | Steel |
| Ship Class Code | B |
| Depth | 12" |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 097591074053 |
| MPN | FGST12EPLWH |
| Brand | Rubbermaid® Commercial |











Reviews
There are no reviews yet.