Deerfield Printed Paper Hot Cups, 8 oz, 50/Sleeve, 20 Sleeves/Carton
Login to View Prices
Boardwalk® Deerfield Printed Paper Hot Cups are perfect for serving coffee, tea, and other hot beverages on the go. Poly-lined to help resist heat and prevent leaks. The cup stacks are individually wrapped for easy storage and maximum cleanliness. Convenient size to suit your beverage on-the-go needs. Great for offices, restaurants, cafeterias, schools, catering, retail, and special events. For use with coordinating Boardwalk® Hot Cup Lids, which are sold separately.
Additional information
| Weight | 17.3060 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.14 × 12.99 × 16.93 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material Type | Paper |
| For Use With | Boardwalk® Hot Cup Lids |
| Color(s) | White/Green/Orange/Gray |
| Theme | Deerfield® |
| Material(s) | Polycoated Paper |
| Color Family | Multicolor |
| Cup Type | Hot Cup |
| Interior Volume Capacity | 8 oz |
| Global Product Type | Hot Drink Cups |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 749507978527 |
| MPN | BWKDEER8HCUP |
| Brand | Boardwalk® |















Reviews
There are no reviews yet.