Dart Gourmet Foam Cups – 25 / Bag – 20 fl oz – 20 / Carton – White – Foam – Hot Drink, Cold Drink
Additional information
| Brand | Dart Container Corporation |
|---|---|
| Product Type | Cup |
| Container Type | Bag |
| Volume Capacity | 20 fl oz |
| Quantity Per Container | 25 |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Diameter | 3.6" |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 6.8" |
| Brand Name | Dart |
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Product Name | Gourmet Foam Cups |
| Application/Usage | Cold Drink |
| Insulation | Thermo Glaze |
| Manufacturer Part Number | 20X16G |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Gourmet foam cup features Thermo-Glaze technology to keep your beverages at their proper temperature. High-density design holds either hot or cold beverages while keeping the exterior comfortable to the touch. Coffee-themed design incorporates a subtle color-coding system to help customers and employees identify the correct cup size. Foam cup is designed for use with Dart 16SL, 16FTL, 16FTLS, 16EL, 16ELBLK, 16RCL, 16RCLBLK, 16LCD and 16LCDH lids (sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |
Dart Gourmet Foam Cups – 25 / Bag – 20 fl oz – 20 / Carton – White – Foam – Hot Drink, Cold Drink
Additional information
| Brand | Dart Container Corporation |
|---|---|
| Product Type | Cup |
| Container Type | Bag |
| Volume Capacity | 20 fl oz |
| Quantity Per Container | 25 |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Diameter | 3.6" |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 6.8" |
| Brand Name | Dart |
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Product Name | Gourmet Foam Cups |
| Application/Usage | Cold Drink |
| Insulation | Thermo Glaze |
| Manufacturer Part Number | 20X16G |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Gourmet foam cup features Thermo-Glaze technology to keep your beverages at their proper temperature. High-density design holds either hot or cold beverages while keeping the exterior comfortable to the touch. Coffee-themed design incorporates a subtle color-coding system to help customers and employees identify the correct cup size. Foam cup is designed for use with Dart 16SL, 16FTL, 16FTLS, 16EL, 16ELBLK, 16RCL, 16RCLBLK, 16LCD and 16LCDH lids (sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |


