Dart 8 oz Insulated Foam Bowls – 50 / Bag – Foam Body – 20 / Carton
Additional information
| Brand | Dart Container Corporation |
|---|---|
| Product Type | Table Ware |
| Container Type | Bag |
| Kitchenware Type | Bowl |
| Kitchenware Details | 1 x Bowl |
| Quantity Per Container | 50 |
| Product Color | White |
| Volume | 8 fl oz |
| Product Material | Foam |
| Country Of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
| Height | 1.8" |
| Width | 15" |
| Brand Name | Dart |
| Length | 23" |
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Product Name | 8 oz Insulated Foam Bowls |
| Manufacturer Part Number | 8B20 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Insulated bowls keep hot or cold foods at their proper temperature. Rounded "spoonable" bottom allows you to enjoy every last bit of food. Versatile design is perfect for serving soup, ice cream, gelatin, fruits and more. Bowl is designed for use with all Dart 20 series lids (sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |
Dart 8 oz Insulated Foam Bowls – 50 / Bag – Foam Body – 20 / Carton
Additional information
| Brand | Dart Container Corporation |
|---|---|
| Product Type | Table Ware |
| Container Type | Bag |
| Kitchenware Type | Bowl |
| Kitchenware Details | 1 x Bowl |
| Quantity Per Container | 50 |
| Product Color | White |
| Volume | 8 fl oz |
| Product Material | Foam |
| Country Of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
| Height | 1.8" |
| Width | 15" |
| Brand Name | Dart |
| Length | 23" |
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Product Name | 8 oz Insulated Foam Bowls |
| Manufacturer Part Number | 8B20 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Insulated bowls keep hot or cold foods at their proper temperature. Rounded "spoonable" bottom allows you to enjoy every last bit of food. Versatile design is perfect for serving soup, ice cream, gelatin, fruits and more. Bowl is designed for use with all Dart 20 series lids (sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |









