Dahle 842 Professional Stack Cutter – 200 Sheet Cutting Capacity – 16.88″ Cutting Length – Ground Blade, Adjustable Alignment Guide, Burr-free Cut – Steel, Metal, Aluminum, Plastic – Blue – 28.8″ Length – 1
Additional information
| Brand | Novus Dahle GmbH |
|---|---|
| Product Type | Trimmer |
| Sheet Cutting Capacity | 200 |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | Poland |
| Cutting Length | 16.88" |
| Height | 14" |
| Width | 23.3" |
| Brand Name | Dahle |
| Features | Burr-free Cut |
| Length | 28.8" |
| Manufacturer | Novus Dahle GmbH |
| Product Model | 842 |
| Product Name | 842 Professional Stack Cutter |
| Product Line | Professional |
| Application/Usage | Trimming |
| Manufacturer Part Number | 00842-01090 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Stack cutter with a 16-7/8" cutting length gives you the precision you need along with the safety you deserve. Safety shield prevents the blade from coming down while it's in the up position. Once the shield is in place, you have the ability to cut cleanly through up to 200 sheets of paper with very little effort. This clean, burr-free cut is made possible with a ground Solingen Steel blade and a quick-action paper clamp that places even pressure across the entire cutting surface. Adjustable alignment guide guarantees accuracy and is convenient for repetitive cutting. Mountable design can be installed onto any secure table surface, or use the optional stand (sold separately) for proper cutting height and leverage. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1027749298.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>842 Professional Stack Cutter</li> <li>Stack Cutter</li> <li>Hex Keys</li> <li>User Guide</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 89 lb |

















