Dahle 696 Trimmer Stand w/Paper Catch – 33.5″ Height x 18.8″ Width – Steel – Blue
Additional information
| Brand | Novus Dahle GmbH |
|---|---|
| Product Type | Rotary Trimmer Stand |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | Czech Republic |
| Height | 33.5" |
| Width | 18.8" |
| Brand Name | Dahle |
| Length | 2045-01-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Novus Dahle GmbH |
| Product Model | 696 |
| Product Name | 696 Trimmer Stand w/Paper Catch |
| Product Line | Professional |
| Application/Usage | Paper |
| Manufacturer Part Number | 00696-21606 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Rotary trimmer stand features a strong metal construction, wide leg stance and optimal height to add stability and increase safety for the best possible cutting experience. Integrated paper tray collects trimmings for mess-free use. Space-saving design allows you to keep this stand in areas with limited space. Stand is designed for Dahle 446 Rotary Trimmers (sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Weight (Approximate) | 60 lb |















