Dahle 560 Professional Guillotine Trimmer – Cuts 25Sheet – 13″ Cutting Length – 3″ Height x 11.3″ Width – Steel Blade, Aluminum, Plastic, Metal – Blue
Additional information
| Brand | Novus Dahle GmbH |
|---|---|
| Product Type | Guillotine Trimmer |
| Sheet Cutting Capacity | 25 |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Metal |
| Country Of Origin | Czech Republic |
| Cutting Length | 13" |
| Height | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Width | 11.3" |
| Brand Name | Dahle |
| Features | Metal Base |
| Length | 17.8" |
| Manufacturer | Novus Dahle GmbH |
| Product Model | 560 |
| Product Name | 560 Professional Guillotine Trimmer |
| Product Line | Professional |
| Application/Usage | Photo |
| Manufacturer Part Number | 00560-21340 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Guillotine trimmer with a 13" cut length features an acrylic protective guard that doubles as a secure paper clamp to protect your fingers while ensuring consistent performance. Innovative spring system holds the blade at any angle and prevents it from flying up or falling down accidentally. Guillotine trimmer is German-engineered to easily handle heavier applications. Self-sharpening blade is made of German Solingen steel and maintains a perfectly honed edge every time it is used. Trimmer offers a cutting capacity of up to 25 sheets of paper at a time and is the perfect tool for cutting paper, cardstock and illustration paper.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>560 Professional Guillotine</li> <li>Guillotine Cutter</li> <li>Safety Guard</li> <li>User Guide</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 11 lb |

















