Dahle 444 Premium Rotary Trimmer – Cuts 25Sheet – 26″ Cutting Length – 4″ Height x 15.1″ Width – Steel Blade, Metal Base, Aluminum, Plastic – Blue
Additional information
| Brand | Novus Dahle GmbH |
|---|---|
| Product Type | Trimmer |
| Sheet Cutting Capacity | 25 |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | Czech Republic |
| Cutting Length | 26" |
| Height | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Width | 15.1" |
| Brand Name | Dahle |
| Features | Automatic Clamp |
| Length | 34.3" |
| Manufacturer | Novus Dahle GmbH |
| Product Model | 444 |
| Product Name | 444 Premium Rotary Trimmer |
| Product Line | Premium |
| Application/Usage | |
| Manufacturer Part Number | 00444-09686 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Rotary trimmer with a 26" cut length features a durable, self-sharpening blade to help you precisely trim thicker material. Automatic clamping system provides even pressure to prevent your work from shifting. Base contains carefully screened guides to help align your cuts. Guides indicate inch and metric measurements for all your trimming needs. Blade's precision-graduated edge will remove even the tiniest sliver of paper and produce a clean, burr-free cut. Sturdy metal base provides a solid foundation that will never warp or crack. Rotary trimmer is designed to cut up to 25 sheets at a time. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1016739849.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>444 Premium Rotary Trimmer</li> <li>User Guide</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 16 lb |













