Dahle 440 Premium Rotary Trimmer – Cuts 30Sheet – 14″ Cutting Length – 4″ Height x 15.1″ Width – Steel Base, Aluminum, Plastic – Blue
Additional information
| Brand | Novus Dahle GmbH |
|---|---|
| Product Type | Trimmer |
| Sheet Cutting Capacity | 30 |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | Czech Republic |
| Cutting Length | 14" |
| Height | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Width | 15.1" |
| Brand Name | Dahle |
| Features | Screened Guide |
| Length | 22" |
| Manufacturer | Novus Dahle GmbH |
| Product Model | 440 |
| Product Name | 440 Premium Rotary Trimmer |
| Product Line | Premium |
| Application/Usage | |
| Manufacturer Part Number | 00440-21310 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Rotary trimmer with a 14" cut length features a durable, self-sharpening blade to help you precisely trim thicker material. Automatic clamping system provides even pressure to prevent your work from shifting. Base contains carefully screened guides to help align your cuts. Guides indicate inch and metric measurements for all your trimming needs. Blade's precision-graduated edge will remove even the tiniest sliver of paper and produce a clean, burr-free cut. Sturdy metal base provides a solid foundation that will never warp or crack. Rotary trimmer is designed to cut up to 30 sheets at a time. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1016739829.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Weight (Approximate) | 12 lb |




















