Dacasso Walnut & Leather Side-Rail Desk Pad – 20.50″ Width – Leather – Brown
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Mat |
| Mat Width | 20.50" |
| Product Color | Brown |
| Product Material | Leather |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Dacasso |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Walnut & Leather Side-Rail Desk Pad |
| Manufacturer Part Number | P8401 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Side-rail desk pad features a top-grain leather inlay with a faux-leather writing surface to provide a stylish way to protect your desktop from scuffs and scratches. Its smooth velveteen lining on the bottom offers excellent protection where you need it most. Desk pad cannot be used with blotter paper.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 5 lb |
Dacasso Walnut & Leather Side-Rail Desk Pad – Rectangle – 25.5″ Width x 17.25000″ Depth – Felt Black Backing – Leather – Walnut
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Pad |
| Backing Material | Felt |
| Backing Color | Black |
| Product Color | Walnut |
| Product Material | Leather |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 25.5" |
| Depth | 17.25000" |
| Brand Name | Dacasso |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Walnut & Leather Side-Rail Desk Pad |
| Manufacturer Part Number | P8402 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Side-rail desk pad features a top-grain leather inlay with a faux-leather writing surface to provide a stylish way to protect your desktop from scuffs and scratches. Its smooth velveteen lining on the bottom offers excellent protection where you need it most. Desk pad cannot be used with blotter paper.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |


























