Dacasso Rustic Leather Side-Rail Desk Pad – Rectangle – 25.5″ Width x 17.25000″ Depth – Felt – Leather
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Pad |
| Backing Material | Felt |
| Product Color | Brown |
| Product Material | Leather |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 25.5" |
| Depth | 17.25000" |
| Brand Name | Dacasso |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Rustic Leather Side-Rail Desk Pad |
| Manufacturer Part Number | P3202 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Desk Pad features rails on each side and a smooth writing surface to provide a functional accessory that will instantly enhance your office. Clean, classic style works well with both contemporary and traditional decor. Top-grain leather adds professional style to any work space. The bottom is lined with soft velveteen to protect surfaces from scuffs and scratches. Desk pad accepts blotter paper.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Dacasso Rustic Leather Side-Rail Desk Pad – Rectangle – 34″ Width x 20″ Depth – Felt – Top Grain Leather – Rustic Brown
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Pad |
| Backing Material | Felt |
| Product Color | Rustic Brown |
| Product Material | Top Grain Leather |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 2034-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 20" |
| Brand Name | Dacasso |
| Features | Side Rail |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Rustic Leather Side-Rail Desk Pad |
| Manufacturer Part Number | P3201 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Side-rail desk pad features a top-grain leather exterior with a faux-leather writing surface to provide a stylish way to protect your desktop from scuffs and scratches. Its smooth velveteen lining on the bottom offers excellent protection where you need it most. Desk pad can be safely used with blotter paper.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
Dacasso Rustic Leather Side-Rail Desk Pad

Login to View Prices
Dacasso Rustic Leather Side-Rail Desk Pad – Rectangle – 34″ Width – Top Grain Leather, Velveteen – Rustic Black
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Pad |
| Product Color | Rustic Black |
| Product Material | Velveteen |
| Country Of Origin | India |
| Shape | Rectangle |
| Height | 20" |
| Width | 2034-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Series | 1000 |
| Brand Name | Dacasso |
| Features | Side Rail |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Rustic Leather Side-Rail Desk Pad |
| Manufacturer Part Number | P1201 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Desk Pad features rails on each side and a smooth writing surface to provide a functional accessory that will instantly enhance your office. Clean, classic style works well with both contemporary and traditional decor. Top-grain leather adds professional style to any work space. The bottom is lined with soft velveteen to protect surfaces from scuffs and scratches. Desk pad accepts blotter paper.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |




















