Dacasso Leatherette Top-Rail Conference Pad – Rectangle – 17″ Width – Leatherette – Chocolate Brown
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Pad |
| Product Color | Chocolate Brown |
| Product Material | Leatherette |
| Country Of Origin | India |
| Shape | Rectangle |
| Height | 14" |
| Width | 17" |
| Product Series | 1000 |
| Brand Name | Dacasso |
| Features | Top Rail |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Leatherette Top-Rail Conference Pad |
| Manufacturer Part Number | P3429 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Conference Pad features a pen holder in the top rail to keep your writing utensil within quick reach. Wrapped-edge design provides a finished look and added durability. Faux-leather material provides a professional look in a cost-efficient design. Soft velveteen bottom protects surfaces from scuffs and scratches.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
Dacasso Leatherette Top-Rail Conference Pad – Rectangle – 17″ Width x 14″ Depth – Felt – Leatherette – Black
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Pad |
| Backing Material | Felt |
| Product Color | Black |
| Product Material | Leatherette |
| Country Of Origin | India |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 17" |
| Depth | 14" |
| Brand Name | Dacasso |
| Features | Pen Well |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Leatherette Top-Rail Conference Pad |
| Manufacturer Part Number | P1029 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Top-rail conference table pad with a pen well features a Permaflat core that adds rigidity and strength to the pad for long-lasting use. Wrapped-edge pad design offers increased durability to prevent it from weakening at its critical areas. Faux leather material offers a cost-efficient way to add style to any table or desk. Plus, its smooth velveteen lining on the bottom offers excellent protection where you need it most.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Thickness | 250 mil |
Dacasso Leatherette Top-Rail Conference Pad – Rectangle – 17″ Width x 14″ Depth – Felt – Leatherette – Black
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Pad |
| Backing Material | Felt |
| Product Color | Black |
| Product Material | Leatherette |
| Country Of Origin | India |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 17" |
| Depth | 14" |
| Brand Name | Dacasso |
| Features | Pen Well |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Leatherette Top-Rail Conference Pad |
| Manufacturer Part Number | P1029 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Top-rail conference table pad with a pen well features a Permaflat core that adds rigidity and strength to the pad for long-lasting use. Wrapped-edge pad design offers increased durability to prevent it from weakening at its critical areas. Faux leather material offers a cost-efficient way to add style to any table or desk. Plus, its smooth velveteen lining on the bottom offers excellent protection where you need it most.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Thickness | 250 mil |
Dacasso Leatherette Top-Rail Conference Pad – Rectangle – 17″ Width x 14″ Depth – Felt – Leatherette – Black
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Pad |
| Backing Material | Felt |
| Product Color | Black |
| Product Material | Leatherette |
| Country Of Origin | India |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 17" |
| Depth | 14" |
| Brand Name | Dacasso |
| Features | Pen Well |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Leatherette Top-Rail Conference Pad |
| Manufacturer Part Number | P1029 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Top-rail conference table pad with a pen well features a Permaflat core that adds rigidity and strength to the pad for long-lasting use. Wrapped-edge pad design offers increased durability to prevent it from weakening at its critical areas. Faux leather material offers a cost-efficient way to add style to any table or desk. Plus, its smooth velveteen lining on the bottom offers excellent protection where you need it most.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Thickness | 250 mil |
Dacasso Leatherette Top-Rail Conference Pad – Rectangle – 17″ Width x 14″ Depth – Felt – Leatherette – Black
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Pad |
| Backing Material | Felt |
| Product Color | Black |
| Product Material | Leatherette |
| Country Of Origin | India |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 17" |
| Depth | 14" |
| Brand Name | Dacasso |
| Features | Pen Well |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Leatherette Top-Rail Conference Pad |
| Manufacturer Part Number | P1029 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Top-rail conference table pad with a pen well features a Permaflat core that adds rigidity and strength to the pad for long-lasting use. Wrapped-edge pad design offers increased durability to prevent it from weakening at its critical areas. Faux leather material offers a cost-efficient way to add style to any table or desk. Plus, its smooth velveteen lining on the bottom offers excellent protection where you need it most.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Thickness | 250 mil |



















