Dacasso Leather Desk Mat – Rectangle – 38″ Width x 24″ Depth – Felt – Top Grain Leather – Chocolate Brown
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Pad |
| Backing Material | Felt |
| Product Color | Chocolate Brown |
| Product Material | Top Grain Leather |
| Country Of Origin | India |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 2038-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 24" |
| Brand Name | Dacasso |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Leather Desk Mat |
| Manufacturer Part Number | P3411 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Desk Mat features a wrapped-edge design to provide a finished look and extra durability. Top-grain leather adds professional style to any work space. Soft velveteen protects surfaces from scuffs and scratches.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
Dacasso Leather Desk Mat – Rectangle – 34″ Width x 20″ Depth – Felt – Top Grain Leather – Chocolate Brown
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Pad |
| Backing Material | Felt |
| Product Color | Chocolate Brown |
| Product Material | Top Grain Leather |
| Country Of Origin | India |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 2034-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 20" |
| Brand Name | Dacasso |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Leather Desk Mat |
| Manufacturer Part Number | P3412 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Desk mat features a Permaflat core that adds rigidity and strength to the mat for long-lasting use. Wrapped-edge pad design offers increased durability to prevent it from weakening at its critical areas. Top-grain leather material is incredibly strong and offers a luxurious look that's perfect for any professional environment. Plus, its smooth velveteen lining on the bottom offers excellent protection where you need it most.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
Dacasso Leather Desk Mat – Rectangle – 30″ Width x 19″ Depth – Felt – Leather – Chocolate Brown
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Pad |
| Backing Material | Felt |
| Product Color | Chocolate Brown |
| Product Material | Leather |
| Country Of Origin | India |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 30" |
| Depth | 19" |
| Brand Name | Dacasso |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Leather Desk Mat |
| Manufacturer Part Number | P3418 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Desk Mat features a wrapped-edge design to provide a finished look and extra durability. Top-grain leather adds professional style to any work space. Soft velveteen protects surfaces from scuffs and scratches.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Dacasso Leather Desk Mat – Rectangle – 24″ Width x 19″ Depth – Felt – Leather – Chocolate Brown
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Pad |
| Backing Material | Felt |
| Product Color | Chocolate Brown |
| Product Material | Leather |
| Country Of Origin | India |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 24" |
| Depth | 19" |
| Brand Name | Dacasso |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Leather Desk Mat |
| Manufacturer Part Number | P3419 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Desk Mat features a wrapped-edge design to provide a finished look and extra durability. Top-grain leather adds professional style to any work space. Soft velveteen protects surfaces from scuffs and scratches.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Dacasso Leather Desk Mat – Rectangle – 38″ Width x 24″ Depth – Felt – Top Grain Leather – Black
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Pad |
| Backing Material | Felt |
| Product Color | Black |
| Product Material | Top Grain Leather |
| Country Of Origin | India |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 2038-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 24" |
| Brand Name | Dacasso |
| Features | Contoured Edge |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Leather Desk Mat |
| Manufacturer Part Number | P1011 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Desk Mat features a wrapped-edge design to provide a finished look and extra durability. Top-grain leather adds professional style to any work space. Soft velveteen protects surfaces from scuffs and scratches.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
Dacasso Leather Desk Mat – 19″ Width – Leather
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Mat |
| Mat Width | 19" |
| Product Material | Leather |
| Country Of Origin | India |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Dacasso |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Leather Desk Mat |
| Manufacturer Part Number | P1018 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Desk mat features a Permaflat core that adds rigidity and strength to the mat for long-lasting use. Wrapped-edge pad design offers increased durability to prevent it from weakening at its critical areas. Top-grain leather material is incredibly strong and offers a luxurious look that's perfect for any professional environment. Its smooth velveteen lining on the bottom offers excellent protection where you need it most.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 6 lb |
Dacasso Leather Desk Mat – Rectangle – 24″ Width x 19″ Depth – Felt – Top Grain Leather – Black
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Pad |
| Backing Material | Felt |
| Product Color | Black |
| Product Material | Top Grain Leather |
| Country Of Origin | India |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 24" |
| Depth | 19" |
| Brand Name | Dacasso |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Leather Desk Mat |
| Manufacturer Part Number | P1019 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Desk mat features a Permaflat core that adds rigidity and strength to the mat for long-lasting use. Wrapped-edge pad design offers increased durability to prevent it from weakening at its critical areas. Top-grain leather material is incredibly strong and offers a luxurious look that's perfect for any professional environment. Its smooth velveteen lining on the bottom offers excellent protection where you need it most.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |




















































