Dacasso Bonded Leather Side-Rail Desk Pad – Rectangle – 30″ Width x 18″ Depth – Felt – Bonded Leather – Brown
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Pad |
| Backing Material | Felt |
| Product Color | Brown |
| Product Material | Bonded Leather |
| Country Of Origin | Pakistan |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 30" |
| Depth | 18" |
| Brand Name | Dacasso |
| Features | Side Rail |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Bonded Leather Side-Rail Desk Pad |
| Product Line | Econo-Line |
| Manufacturer Part Number | P3603 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Desk Pad features rails on each side and a smooth writing surface to provide a functional accessory that will instantly enhance your office. Clean, classic style works well with both contemporary and traditional decor. Top-grain leather adds professional style to any work space. Durable design means this pad will last under heavy use. The bottom is lined with soft velveteen to protect surfaces from scuffs and scratches.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Thickness | 250 mil |
Dacasso Bonded Leather Side-Rail Desk Pad – Rectangle – 30″ Width x 18″ Depth – Felt – Bonded Leather – Brown
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Pad |
| Backing Material | Felt |
| Product Color | Brown |
| Product Material | Bonded Leather |
| Country Of Origin | Pakistan |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 30" |
| Depth | 18" |
| Brand Name | Dacasso |
| Features | Side Rail |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Bonded Leather Side-Rail Desk Pad |
| Product Line | Econo-Line |
| Manufacturer Part Number | P3603 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Desk Pad features rails on each side and a smooth writing surface to provide a functional accessory that will instantly enhance your office. Clean, classic style works well with both contemporary and traditional decor. Top-grain leather adds professional style to any work space. Durable design means this pad will last under heavy use. The bottom is lined with soft velveteen to protect surfaces from scuffs and scratches.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Thickness | 250 mil |
Dacasso Bonded Leather Side-Rail Desk Pad – Rectangle – 30″ Width x 18″ Depth – Felt – Bonded Leather – Brown
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Pad |
| Backing Material | Felt |
| Product Color | Brown |
| Product Material | Bonded Leather |
| Country Of Origin | Pakistan |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 30" |
| Depth | 18" |
| Brand Name | Dacasso |
| Features | Side Rail |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Bonded Leather Side-Rail Desk Pad |
| Product Line | Econo-Line |
| Manufacturer Part Number | P3603 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Desk Pad features rails on each side and a smooth writing surface to provide a functional accessory that will instantly enhance your office. Clean, classic style works well with both contemporary and traditional decor. Top-grain leather adds professional style to any work space. Durable design means this pad will last under heavy use. The bottom is lined with soft velveteen to protect surfaces from scuffs and scratches.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Thickness | 250 mil |
Dacasso Bonded Leather Side-Rail Desk Pad – Rectangle – 30″ Width x 18″ Depth – Felt – Bonded Leather – Brown
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Pad |
| Backing Material | Felt |
| Product Color | Brown |
| Product Material | Bonded Leather |
| Country Of Origin | Pakistan |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 30" |
| Depth | 18" |
| Brand Name | Dacasso |
| Features | Side Rail |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Bonded Leather Side-Rail Desk Pad |
| Product Line | Econo-Line |
| Manufacturer Part Number | P3603 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Desk Pad features rails on each side and a smooth writing surface to provide a functional accessory that will instantly enhance your office. Clean, classic style works well with both contemporary and traditional decor. Top-grain leather adds professional style to any work space. Durable design means this pad will last under heavy use. The bottom is lined with soft velveteen to protect surfaces from scuffs and scratches.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Thickness | 250 mil |

















