DAC Height Adjustable LCD/TFT Monitor Riser – 66 lb Load Capacity – Flat Panel Display Type Supported – 4.8″ Height x 13″ Width x 10.5″ Depth – Black
Additional information
| Brand | First Base, Inc |
|---|---|
| Product Type | Monitor Riser |
| Display Type Supported | Flat Panel |
| Maximum Adjustable Stand Heig | 4.50" |
| Product Color | Black |
| Product Material | ABS Plastic |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Height | 4.8" |
| Width | 13" |
| Depth | 10.5" |
| Maximum Load Capacity | 66 lb |
| Brand Name | DAC |
| Manufacturer | First Base, Inc |
| Product Name | Stax Ergonomic Height Adjustable Monitor Riser |
| Product Line | Stax |
| Manufacturer Part Number | 2161 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>With sturdy construction and spacious design, the Stax MP-107 Ergonomic Height-Adjustable Monitor Riser/Laptop Stand accommodates your laptop, monitor or fax machines. It helps reduce strain on neck and eyes by raising your monitor to an ergonomically correct height. It is perfect for multiple monitor setups and for smaller work areas. Strong, stable design features riser blocks and 1-1/4" height adjustments up to 4-3/4". Riser comes with cable clip. It is made of recycled plastic and holds up to 66 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Dac Height Adjustable Lcdtft Monitor Riser

Login to View Prices
DAC Height Adjustable LCD/TFT Monitor Riser – 66 lb Load Capacity – Flat Panel Display Type Supported – 4.8″ Height x 13″ Width x 10.5″ Depth – Black
Dac Height Adjustable Lcdtft Monitor Riser

Login to View Prices
DAC Height Adjustable LCD/TFT Monitor Riser – 66 lb Load Capacity – Flat Panel Display Type Supported – 4.8″ Height x 13″ Width x 10.5″ Depth – Black
Dac Height Adjustable Lcdtft Monitor Riser

Login to View Prices
DAC Height Adjustable LCD/TFT Monitor Riser – 66 lb Load Capacity – Flat Panel Display Type Supported – 4.8″ Height x 13″ Width x 10.5″ Depth – Black
Dac Height Adjustable Lcdtft Monitor Riser

Login to View Prices
DAC Height Adjustable LCD/TFT Monitor Riser – 66 lb Load Capacity – Flat Panel Display Type Supported – 4.8″ Height x 13″ Width x 10.5″ Depth – Black
Dac Height Adjustable Lcdtft Monitor Riser

Login to View Prices
DAC Height Adjustable LCD/TFT Monitor Riser – 66 lb Load Capacity – Flat Panel Display Type Supported – 4.8″ Height x 13″ Width x 10.5″ Depth – Black



