CyberPower PR1000RTXL2UC New Smart App Sinewave UPS Systems
Login to View Prices
The PR1000RTXL2UC is a Smart App Sinewave rack/tower convertible UPS with line-interactive topology, surge protection, and battery backup. CyberPower’s Smart App Sinewave series has sine wave output to eliminate power gaps that can be detected by sensitive equipment and cause unexpected shutdowns.
The Smart App Sinewave PR1000RTXL2UC improves battery life through battery equalization technology and Automatic Voltage Regulation (AVR), which corrects minor power fluctuations without switching to battery power. The enhanced chassis design with an easy-to-access toolless front panel, captive screws for battery panel access, and color-coded rear panel make battery changes and installations simple and fast. The PR1000RTXL2UC also has an innovative LCD panel that rotates 90°, tilts for a better viewing angle, and provides information on 47 different settings including UPS stats, UPS setup and control management, and testing options.
This model accepts the BP48VP2U01 Extended Battery Module (EBM) for expanded runtime during power outages and the RMCARD205 network management card for remote management and control via a standard web browser or network management system. Includes built in cloud monitoring.
With a ,400,000 connected equipment guarantee and a threeyear warranty, you can trust CyberPower’s commitment to the quality of the PR100RTXL2UC.
- Capacity: 1000 VA / 1000 W
- Topology: Line Interactive
- Waveform: Sine Wave
- Output: 100-125 VAC +/- 5%
- Runtime (half/full): 20 minutes / 8 minutes
- Plug type & cord: NEMA 5-15P, 10 ft. cord
- Outlets: 8 surge + battery backup
- Outlet types: 8 � NEMA 5-15R
- Communication: USB, Serial, SNMP, Relay, Built-in Cloud, EPO
- Management software: PowerPanel® Business Edition
- Remote management: Yes, with optional RMCARD205
- Warranty: 3-Year
- Connected Equipment Guarantee: $400,000
- ENERGY STAR® Qualified: Yes
Additional information
| Weight | 55.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.20 × 17.10 × 3.40 in |
| Application/Usage | Server,Storage Device,VoIP,Network Device,Telecommunication,Equipment |
| Thermal Dissipation | 14.24 W |
| Maximum Storage Elevation | 49209.32 ft |
| Network Management | SNMP/HTTP Remote Monitoring,Relay-MS Card,Dry Contact |
| Additional Warranty Informa | <p>Connected Equipment Guarantee: Lifetime</p> |
| Number of Critical Load Out | 4 |
| EMI/RFI Noise Filter | Yes |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Storage Temperature | 5°F (-15°C) – 113°F (45°C) |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Maximum Operating Temperatu | 104°F (40°C) |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| AVR | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Replaceable Battery | Yes |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Maximum Operating Elevation | 9842.52 ft |
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Number of Batteries | 4 |
| Operating Humidity | 95% |
| Battery Size | 12V |
| Backup/Run Time (Full Load) | 8 Minute |
| Surge Energy Rating | 2430 J |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Transfer Time | 4 ms |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Rack Height | 2U |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Input Frequency | 63 Hz |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Input Voltage Range | 70 V AC – 155 V AC |
| Overload Protection | Yes |
| EPO Port | Yes |
| Status Indicators | <p><b>LED Indicators:</b></p><ul><li> <b> ? </b>Power On </li><li> Line Mode</li><li> Battery Mode</li><li> Fault</li><li> Night Mode</li><li> Wiring Fault</li></ul> |
| Environmental Certification | RoHS,GreenPower UPS |
| Product Model | PR1000RTXL2UC |
| Backup/Run Time (Half Load) | 20 Minute |
| Hot Swappable | Yes |
| Load Capacity | 1000 VA/1000 W |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Typical Battery Recharge Ti | 3 Hour |
| Battery Characteristics | Sealed |
| Product Series | Smart App Sinewave |
| Manufacturer Website Addres | |
| Display | LCD |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Number of Battery & Surge O | 8 |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Output Power Factor | 1 |
| Alarm | Battery Mode,Low Battery,Overload,Over-charge,Overheat |
| Output Voltage | 100 V AC,110 V AC,120 V AC,125 V AC |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Product Color | Black |
| UPC | 0 |
| MPN | PR1000RTXL2UC |
| Brand | CyberPower |






















Reviews
There are no reviews yet.